Jakie są obowiązki Świadka?

Obowiązki Świadka

Zostałeś poproszony o bycie świadkiem na ślubie przyjaciela i teraz jesteś w kropce, co musisz zrobić? My wiemy i chętnie się tą wiedzą podzielimy! Czeka Cię spora odpowiedzialność, ale też mnóstwo frajdy!

Twoje obowiązki zaczynają się jeszcze przed ślubem i trwają przez całą weselną noc oraz po jej zakończeniu. Gotowy? Zobacz jakie są obowiązki świadka (o obowiązkach świadkowej, możesz przeczytać tutaj) :

1.Wieczór kawalerski

To od świadka zwykle zależy organizacja wieczoru kawalerskiego – ustalasz kto się na nim znajdzie, jak wieczór będzie wyglądał i jakie atrakcje czekają na Pana Młodego i uczestników podczas tej ostatniej „wolnej” nocy.

2.Przygotowania do zaślubin

Może zdarzyć się również tak, że jako świadek pomożesz Panu Młodemu w przygotowaniach, np. z garniturem, dopięciem na ostatni guzik imprezy weselne czy pomocy z chociażby zawiązaniem muchy!

3.Dzień Ślubu

Ten dzień pomimo wielkiej radości przynosi również duża dawkę stresu dla Młodych, chcą w końcu, żeby wszystko wypadło perfekcyjnie i bez zakłóceń. Twoją rolą jest właśnie czuwanie nad Panem Młodym, pomoc podczas przygotować i dopilnowanie, by wszystko było tak, jak to sobie wymarzył wraz z wybranką.

4. Pamiętaj o szczegółach

Podczas uroczystości pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego i dostarczeniu obrączek ślubnych, jeśli zostaną Ci one powierzone; przez cały czas będziesz znajdował się blisko Pary Młodej, zwracaj więc uwagę na drobne szczegóły, takie jak zawinięta marynarka czy rozwiązana sznurówka – wbrew pozorom mogą one uratować Młodego od wpadki!

5. Opieka nad prezentami

Podczas składania życzeń pod kościołem, w towarzystwie świadkowej będziesz zajmował się odbieraniem prezentów i późniejsza nad nimi opieka (np. żeby dotarły w wybrane miejsce). Przyjęło się, że świadkowa odbiera kwiaty, a świadek zajmuje się prezentami rzeczowymi i kopertami. Jeżeli nie myślałeś jeszcze o prezencie dla Pary Młodej to polecamy podarować filiżanki Męża i Żony, które na pewno rozśmieszą obdarowanych i będą używane jeszcze długo po ślubie.

6. Wesele na Twojej głowie

Oczywiście nie dosłownie! Jednakże, jako świadek jesteś odpowiedzialny za zadbanie o to, by gościom niczego nie zabrakło (alkoholu/napojów/dodatków), często również to świadkowie zajmują się komunikacją z obsługą i zespołem, a także są osobami, które służą pomocą wszystkim obecnym na uroczystości.

7. Dodatkowe obowiązki

Zazwyczaj do dodatkowych obowiązków należą specjalne role podczas oczepin lub zabaw związane z Parą Młodą, obecność na sesji zdjęciowej wraz z Młodymi i rodziną, a także koordynacja ewentualnego transportu gości po imprezie weselnej.

W zależności od tradycji, obyczajów i planów Pary Młodej wszystkie obowiązki mogą się odrobinę różnić. Mogą obejmować mniejszy zakres działań, poza świadkami może być wyznaczony jeszcze Starosta Weselny lub dodatkowe osoby, które będą pomagać Świadkom przy opanowaniu imprezy. Jako Świadek możesz również wyjść z własną inicjatywą toastu, dodatkowej zabawy czy upominków – możliwości jest naprawdę wiele, a jedyne czego Ci potrzeba to odrobina kreatywności i dobry zmysł organizacyjny!

Udostępnij

Autor

Rafał Zieliński

Guest Service Manager - Zajmuje się pobytami Gości VIP w Hotelu Prezydent**** Medical SPA & Wellness / grm@hotelprezydent.com

© Hotel Prezydent**** Medical SPA & Wellness Hotel dla dorosłych